Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Kim jesteśmy?

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową działa od 1991r, a od 2006r. – jako organizacja pożytku publicznego. 

Prowadzimy Ośrodek Terapeutyczny w Warszawie. W budynku Fundacji zorganizowane są miejsca do mieszkania dla rodzin, które przyjeżdżają do Warszawy leczyć dzieci. W Ośrodku jest kuchnia, pralnia, jadalnia, pokoje zabaw dla dzieci, sala rehabilitacyjna – wszystko po to, aby rodziny wyrwane przez chorobę dziecka z domów, mogły prowadzić normalne życie.

Nasze projekty

Fundacja prowadzi także wiele innych projektów i działań. Organizuje obozy wypoczynkowe, obozy rehabilitacyjne, prowadzi działania edukacyjne i szkoleniowe, wspiera kliniki onkologiczne kupując sprzęt medyczny. Pracownicy i wolontariusze Fundacji organizują dla dzieci zajęcia plastyczne, imprezy urodzinowe, odwiedzają pacjentów w szpitalu. Każdego roku z pomocy Fundacji korzysta kilkaset osób. 

Od dwóch lat prowadzimy kampanię społeczną „Wyprzedzamy nowotwór”, której celem jest poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci.  

Nowotwory u dzieci należą to tzw. chorób rzadkich czyli dotykają niedużą liczbę osób w porównaniu do całej populacji (ok. 1200 nowych przypadków rocznie). Jednak alarmujące jest to, że nowotwory stanowią (po wypadkach, urazach i zatruciach) drugą przyczynę śmierci dzieci, ponieważ wciąż mamy problem z diagnozą choroby nowotworowej u nich właśnie. Musimy zmienić tę sytuację i poprawić wczesną diagnostykę choroby nowotworowej, tak, aby dziecko trafiało do onkologa, zanim choroba będzie zaawansowana.

Poprzez kampanię „Wyprzedzamy nowotwór” chcemy uświadamiać, że choroba może dotknąć dziecko w każdym wieku, ale nowotwór wcześnie wykryty w większości przypadków jest wyleczalny. Jesteśmy w stanie wyleczyć ponad 80% dzieci, których dotyka choroba. Kampanię kierujemy do rodziców oraz pediatrów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Informujemy jakie objawy powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Pediatrów i lekarzy podstawowej opieki medycznej namawiamy do korzystania z bezpłatnych szkoleń umieszczonych na Medycznej Platformie Edukacyjnej.

Edukację onkologiczną połączyliśmy ze sportem samochodowym. Załoga rajdowa musi być doskonale wyszkolona, aby podczas zawodów błyskawicznie podejmować właściwe decyzje. O sukcesie często decydują ułamki sekund. Podobnie jest w przypadku diagnozowania choroby nowotworowej u dzieci. Czas reakcji jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o efektach leczenia! Dlatego kluczowe jest pogłębianie wiedzy i zachowanie czujności onkologicznej, tak aby nie przeoczyć pierwszych objawów choroby, szybko podjąć właściwą decyzję i skierować dziecko do odpowiedniego ośrodka specjalistycznego. Kampanię wspiera Polski Związek Motorowy, automobilkluby i zawodnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Kontakt

O wszystkich działaniach fundacji można przeczytać na stronie fundacja.net oraz wyprzedzamynowotwor.net.