Ośrodek Hospicjum Domowe

Nasi wolontariusze:

  • odwiedzają pacjentów w domach. Spędzają z nimi czas, rozmawiają, pomagają w codziennych czynnościach. 
  • uczestniczą w opiece wytchnieniowej. Dotrzymują choremu towarzystwa, by jego bliscy mogli w tym czasie zająć się innymi pilnymi sprawami lub po prostu odpocząć. 
  • wspierają nas w pracy biurowej i logistycznej. 
  • angażują się z ramienia OHD w kwesty, akcje i wydarzenia (lub sami je organizują). 
  • poświęcają czas dzieciom osieroconym. Odrabiają z nimi lekcje, edukują, spędzają razem czas wolny. 
  • włączają się w poszukiwanie sponsorów i darczyńców.

Kim jesteśmy?

Ośrodek Hospicjum Domowe oferuje wsparcie nie tylko w ramach hospicjum domowego, ale i zapewnia opiekę psychologiczną i socjalną. Otacza opieką również dzieci osierocone i rodziny w żałobie. Organizuje wyjazdy letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży, spotkania integracyjne, zabawy, pomaga w nauce. Edukuje dzieci, młodzież i dorosłych. 

OHD pragnie nieustannie doskonalić swoje kompetencje w pracy z osobami chorymi i ich bliskimi, aby móc jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby.

Jak możesz pomóc?

Pierwszy krok to zapoznanie się z regulaminem wolontariatu i jego formami (regulamin dostępny jest na naszej stronie internetowej, w zakładce poświęconej wolontariatowi). Przed kontaktem z hospicjum warto zastanowić się, ile czasu tygodniowo/miesięcznie chce się poświęcić na wolontariat i jaka forma wolontariatu jest dla kandydata na wolontariusza najciekawsza. Później należy wypełnić kwestionariusz (również dostępny na naszej stronie) i przesłać do nas.

Kursy na wolontariuszy odbywają się dwa razy w roku – wiosną  i jesienią. Udział w nich jest bezpłatny, a uczestnik otrzymuje certyfikat. Zależy nam, by osoby, które z nami współpracują, miały pewność, że praca hospicyjna jest właśnie dla nich, dlatego nie zobowiązujemy uczestników kursu do zaangażowania po jego ukończeniu. Dajemy przestrzeń na odpowiedzialną decyzję.
Kandydat, który podejmuje się roli wolontariusza w OHD, wiąże się z nami najpierw na trzy miesiące. Po tym czasie obie strony decydują, czy podejmują dalszą współpracę. 

Kurs przeznaczony jest dla osób powyżej 18 r. ż.

WOLONTARIAT OPIEKUŃCZY (OBOWIĄZKOWY KURS)

Ta forma współpracy jest uzupełnieniem pracy zespołu medycznego i psychologów. Wolontariusz odwiedza pacjenta w domu, pomaga przy codziennych czynnościach, spędza z chorym czas (np. na czytaniu książek, rozmowach, czy – jeśli to możliwe – spacerach). Ta forma wolontariatu jest szczególnie istotna, ponieważ umożliwia rodzinie chorego skupienie się na sprawach, na które na co dzień nie mają czasu lub – co równie ważne – pozwala im po prostu odpocząć. Po więcej informacji zapraszamy do zakładki na naszej stronie (kurs na wolontariusza).

WOLONTARIAT W SIEDZIBIE OHD

Praca wolontariuszy jest nieocenionym wsparciem również w naszym biurze. Wolontariusze wspierają nas m.in. w udzielaniu informacji o działalności hospicjum, wydawaniu sprzętu, rozmowach z rodzinami chorych,  pracach biurowych. Dzięki temu poznają dobrze funkcjonowanie hospicjum od środka.

 

WOLONTARIAT TRANSPORTOWY

Ta forma wolontariatu przeznaczona jest dla lubiących spędzać czas za kółkiem. W OHD często potrzebujemy wsparcia osób, które w weekendy mogą jeździć z naszym zespołem dyżurującym do pacjentów. Wsparcie wolontariuszy bywa też nieocenione przy organizacji i udziale w imprezach/festynach/piknikach, na które taki wolontariusz może zawieźć niezbędny sprzęt, a później przywieźć go do naszej siedziby.

WOLONTARIAT AKCYJNY

Jeśli nie masz czasu na stałe zaangażowanie, wolontariat akcyjny będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Możesz zaangażować się w jedną z naszych akcji (np. Pola Nadziei) lub zorganizować własną. Więcej informacji na ten temat na naszej stronie (Pola Nadziei/akcje i kwesty).

Kontakt

Kontakt w sprawie wolontariatu: wolontariat@hospicjum-domowe.waw.pl

Tel. 22 679 67 00